Klubløb og Endurance race på banen.
april 5, 2022Så ligger datoerne klar til vores åbne klubløb. Husk der er gratis for medlemmer af klubben.
Reglerne er stort ses de samme, som sidste år. De skal lige kikkes efter. Det er især dækkene, der måske bliver justeret lidt på. Vi følger overordet ses DRCMU´s regler på offroad siden. Sportsmand med Max. gear 13,5 turns HobbyWing motor.
I large scale kører vi 3×10 min. kvalifikation, og 3×10 min. i finalerne. De kan dog blive ændret i forhold til deltagerantal og andre faktorer. De kommer regler senere. Finalerne kan måske blive længere.
Vi kører i så mange klasser, som muligt, hvis der er deltagere til det. 4 deltagere er grænsen for laveste deltagerantal.
Du kommer til at tilmelde dig på myrcm.ch. Skulle klassen ikke være på myrcm.ch, så kontakt bestyrelsen.
Vi forestiller os:
1:10 On-road. Stock 17.5 Touring Car & FWD (front wheel drive)
1:10 On-road. Stock 13.5 Touring Car & FWD (front wheel drive)
1:10 Off-road 2WD Sportsman
1:10 Off-road 4WD Modified
1:5 On-road (GT+TC en fællesklasse)
1:8 On-road GTE
Endurance 6 timers løbet bliver med samme regler, som sidste år. Men vi udvider mulighederne. Du kan køre med din egen touringcar 1/10. Plus batteri med guld stik. En helt ny klasse, der kører sammen med YOKOMO SD. Vi finder to hold vindere.
Mere om denne klassen senere.


